Rádce pro investora

Proč investovat do zlata:

Proč investovat do zlata:Chcete investovat do hmotného drahého kovu a nejste si jistí, jak na to? Sestavte si investiční plán a spoléhejte sami na sebe! Ukážeme Vám cestu. Mnoho lidí se necítí natolik zdatnými, aby si udělali vlastní plán investic, obracejí se na našeho investičního poradce, který třeba i Vám pomůže sestavit investiční plán.

Jaké množství?

Většinou se doporučuje 10 – 20 % z celkových úspor. Přitom je důležité brát v úvahu, co máte s úsporami v plánu a myslet na mimořádné nebo budoucí výdaje. Důležité je i přihlédnout k aktuální ekonomické a politické situaci a udělat si obrázek, jakým směrem se bude pravděpodobně situace vyvíjet (politika, hospodářství, míra zdanění a přerozdělování, sociální spravedlnost, míra zadlužení, mír atd.).

Na jak dlouho?

Investice do hmotného drahého kovu se vyplatí na 5 a více let. Často klienti přenechají své úspory ve zlatě dalším generacím. Nedoporučuje se investovat do hmotného zlata na velmi krátký časový horizont.

Na co budoucí peníze použiju?

Plány, na co budoucí peníze využiju, je dobré rozvažovat v souvislosti s volbou gramáže a kovem. Například investiční zlato pokud chci v horizontu deseti let postavit dům, nebo si pořídit vysněné auto, zvolím 250 - 1000g. Je třeba však dávat pozor na likviditu. Jelikož se tyto slitky prodávají méně často, likvidita je nižší. Jestliže si chci spořit na stáří, zvolím menší gramáž. Odprodejem jednoho kusu získáte budoucí aktuálně požadované finanční prostředky a nemusíte prodávat víc, než budete aktuálně potřebovat. Snažte se při nákupu přemýšlet z pohledu budoucího a ne současného. Cena za gram je sice důležitá, ale nelze jí podřídit vše.

Za kolik?

Jestliže jste rozhodnuti investovat do drahého kovu nebo do investičních mincí, tak to pro vás může být jedna z nejdůležitějších otázek! Cenu drahých kovů tvoří trh, miliony lidí, kteří mají své plány a ty nelze agregovat a dojít k závěru – „zítra to bude levnější“. To neví nikdo a ten co říká, že ví, tak lže. Doporučuji nehledět na aktuální cenu a nevyčkávat. Nakupujte často, po menších částech a výsledná cena bude reálnou cenou za dané období.

Mince, slitky? Jaké mince, jaké slitky?

Volte mince či slitky, které jsou likvidní! V Evropě se nejvíce prodávají mince WienerPhilharmoniker, 1 dukát a 4 dukát. Slitky pak ArgorHeraeus a Munze Osterreich.

U koho?

Nejnižší cena nezaručuje skutečně nejnižší cenu! Najdete-li velmi zajímavou cenu, která se vymyká cenám u ostatních prodejců, buďte opatrní a čtěte pozorně obchodní podmínky a průběh nákupu. Marže u investičních drahých kovů jsou tak nízké, že je slibovaná cena cenou nereálnou! Požadujte rady, informace, zprávy z trhu a další. Ačkoli pro Vás tyto informace nemusí být aktuálně zajímavé, zjistíte tak, zda se prodejce skutečně své práci věnuje každý den a dělá svou práci pořádně.

Srovnávače cen

Srovnávače cen používejte pouze pro základní zjištění cenové hladiny daného produktu! Nabízí se ve chvíli, kdy zjistíme prodejce, kteří nabízejí o tisíce dráž než jiní. Jelikož jsou data (ceny) do srovnávačů nahrávány jednou za čas (někde 1x denně, jinde 1x za 15 minut) a ještě k tomu u každého prodejce v jiný čas, tak detailní srovnání není možné. Nesnažte se „honit“ každou korunu! Než zjistíte rozdíl, tak jsou ceny úplně jiné! 

Na co budoucí peníze použiju?

Srovnávače cen používejte pouze pro základní zjištění cenové hladiny daného produktu! Nabízí se ve chvíli, kdy zjistíme prodejce, kteří nabízejí o tisíce dráž než jiní. Jelikož jsou data (ceny) do srovnávačů nahrávány jednou za čas (někde 1x denně, jinde 1x za 15 minut) a ještě k tomu u každého prodejce v jiný čas, tak detailní srovnání není možné. Nesnažte se „honit“ každou korunu! Než zjistíte rozdíl, tak jsou ceny úplně jiné! 

Investiční zlato

Jistota – Zlato je od nepaměti pokládáno za cenné a hodnotné. Již celá staletí je osvědčenou a bezpečnou formou investování a světově obchodovatelnou komoditou. Nezávislost – Jistota, kterou zlato přináší, je dána právě jeho nezávislostí. Zlato je v maximální míře nezávislé na státech, měnách, produktivitě, úvěrové způsobilosti i chemických vlivech okolního prostředí. Jeho cenu sice ovlivňují hospodářské a politické faktory, jeho hodnotu a žádanost však z dlouhodobého pohledu neohrozí.
Stabilita – Navzdory kolísání ceny zlata na volném trhu, hodnota zlata zůstává dlouhodobě stabilní.

Zlatá rezerva

Národní banky ve zlatě chovávají své rezervy na „horší časy“, období válek či přírodních katastrof. Mnozí odborníci doporučují také soukromím investorům, aby dlouhodobě ukládali 10 až 20 % svého majetku do drahých kovů. Dobře se osvědčilo vytváření rezerv nakupováním menších množství zlata po delší časové období, při němž se vyrovnává kolísání kurzů. V průběhu času se mění podoba platidel, hospodářský vývoj a pohled na bohatství. Investiční zlato v podobě mincí a slitků ve standardu „GoodDelivery“ je však neměnné a je přijímáno po celém světě. Jedná se o nejjednodušší prostředek směny, ať jste kdekoli a kdykoli.

Likvidita

Kdo má zlato, má vždy peníze. Se zlatem se obchoduje 24 hodin denně po celém světě. Máte-li zlato, vlastníte určitý typ mezinárodně uznávané měny, protože zlato můžete prodat v kterékoli zemi světa. Zlaté mince mají navíc tu výhodu, že je lze využít jako zákonné platidlo, a proto jsou ještě žádanější.

Fyzikální vlastnosti

Kromě vzácného výskytu, a tudíž vysoké ceny, se zlato vyznačuje také vysokou specifickou hmotností (19 300 kg/m3 ), malou chemickou reaktibilitou (vysokou odolností), krásným vzhledem, dobrou zpracovatelností a velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí. Díky vysoké objemové hmotnosti je zlato nenahraditelné. Při dodržení přesně daných rozměrů výrobce a hmotnosti není možné vyrobit padělek stejných parametrů. V ryzí podobě se zlato vyznačuje jako velmi měkký kov.

Důležité pojmy

Na jak dlouho?Ryzost – Zlato a stříbro se často zpracovávají ve formě slitin, a to především z důvodu zlepšení fyzikálních vlastností produktů, především pevnosti. Ryzost udává poměr drahého kovu a neušlechtilých složek.
Karát – Jednotka udávající podíl zlata ve slitině na stupnici rozdělené na 24 dílků. Jako 24 karátové zlato se označuje absolutně ryzí zlato. Pojem se běžně užívá především v klenotnictví.
Unce – Anglická trojská unce odpovídá 31,103 g. Používá se jako hmotnostní jednotka při obchodování s drahými kovy.
Zlato a daně – Obchodování s investičním zlatem je v Evropské unii i ve většině zemí světa osvobozeno od zdanění. Na stříbro, platinu a paladium se však vztahuje povinnost platit daň i při použití k investičním účelům.
Punc a certifikát pravosti – K investičnímu zlatu ve standardu „GoodDelivery“ nemusí být vydáván certifikát. Investiční zlaté slitky většiny výrobců jsou certifikátem a číslem slitku opatřeny. K mincím se však certifikáty nevydávají. Všechny důležité informace o daném produktu jsou na produktu vyraženy – hmotnost, ryzost a výrobce. Jelikož jsou produkty investičního zlata celosvětově uznávané, není třeba tyto mince a slitky dále označovat puncem.

Investiční zlato nebo stříbro - Ideální dárek i pojistka pro vaši budoucnost

Investiční kovy mohou být rovněž výborným dárkem pro rodinu, příbuzné či přátele. Ať se již jedná o narozeniny, vánoce, svatbu, narození dítěte, křest, promoci či jinou významnou životní událost, investiční kovy jsou vhodným dárkem pro každou příležitost. Věcné dary se často obdarovanému nehodí, nebo nejsou zcela dle jeho vkusu a gusta. Na druhou stranu finanční obnosy ukryté v bílých obálkách nejsou ani příliš originální ani kreativní a jejich hodnotu navíc snižuje všudypřítomná inflace. Ta způsobuje, že to, co by si za ně mohl člověk dle svého vlastního výběru koupit, je stále dražší a dražší. Investiční kov je naproti tomu uchovatelem hodnoty a symbolizuje bohatství, jež obdarovávanému člověku dáváte a také přejete a nadto představuje jistou inovativnost, se kterou jste o dárku přemýšleli a zabývali se jeho koupí.